Rejestracja domeny .pl gwarantuje prawo do korzystania z nazwy domeny dokładnie na wykupiony termin z dokładnością co do sekundy (dosłownie). Wg przykładu:

Zakupiona domena na 1 roku w dniu 01.05.2017 pozostaje aktywna do 01.05.2018 roku (1 rok) do godziny, w której została aktywowana rok wcześniej.

Opłacenie domeny wcześniej nie skraca jej terminu ważności; jeżeli opłacimy ponownie na 1 rok domenę 1.06.2017, czyli miesiąc po jej zakupieniu - termin jej ważności będzie obowiązywał do aktualnego terminu ważności (1.05.2018) + okres na który właśnie opłacamy (do 01.05.2019).

W przypadku nie przedłużenia domeny przed jej wygaśnięciem, NASK domenę zablokuje. Nie blokuje tego nasza firma, tylko rejestr który odpowiada za dany typ domeny. Za domeny .pl odpowiada w Polsce Narodowa Akademicka Sieć Komputerowa, która podlega (w momencie pisania tego artykułu) pod Ministerstwo Cyfryzacji.

Domena po zablokowaniu trafia do tzw. kwarantanny. Kwarantanna to okres w którym dotychczasowy właściciel ma 30 dni na podjęcie decyzji o ew. przedłużeniu domeny na kolejny okres abonamentowy. Nikt inny niema prawa do przejęcia domeny w tym okresie.

Nowa domena wymaga propagacji

Zakup nowej domeny lub przedłużenie domeny w kwarantannie (czyli ponowną jej aktywację), wymusza na serwerach ponowne rozpropagowanie jej adresów IP (tzw. propagację domeny). Do tego czasu, pomimo aktywacji domeny, może ona być niedostępna dla odwiedzających.