W nowym 2017 roku czas na podsumowanie roku 2016.

Rok 2016 można podsumować jako rok poprawy bezpieczeństwa – można to było zaobserwować nie tylko w naszych działaniach i modyfikacjach systemowych, ale równie w ogólnych trendach na świecie. Wszystkie podejmowane przez nas działania oraz zmiany zarówno w konfiguracjach jak i oprogramowaniu podyktowane są pracami nad poprawą bezpieczeństwa oraz podniesieniu jakości dostarczanych usług. Ważnym etapem, z punktu widzenia naszych klientów było wdrożenie na wszystkich serwerach najnowszej wersji PHP 7 oraz wycofaniem z końcem roku starszych wersji niż PHP 5.6.

Ewolucja Hostingu WWW

Rynek Hostingowy w Polsce w końcu dojrzał, zaś klienci wymagają od firm hostingowych czegoś więcej niż konta WWW w jak najniższej cenie. Klienci wybierają Hostit.pl nie tylko ze względu na jakość ale i produkty które są niedostępne w innych firmach hostingowych. Bardzo nas to cieszy, ponieważ wyraźnie poprawiła się koniunktura na rynku jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na bardziej zaawansowane technologie i zamierzamy właśnie w tym kierunku rozwijać naszą platformę.

Po dwóch latach od uruchomienia dla indywidualnych klientów na zwykłych kontach hostingowych obsługi technologii zarezerwowanych dla VPSów jesteśmy gotowi do zaproponowania tego w ofercie standardowej.

Do końca stycznia planujemy wdrożyć na wszystkich serwerach Hostingu WWW nowy system chmury, który po za zwiększoną odpornością na ataki dokonywane na dziurawe skrypty umożliwia pełną wirtualizację kont hostingowych. Dzięki pełnej wirtualizacji systemu operacyjnego oraz sieci per konto, będziemy mogli zaproponować obsługę Git, SSH, Python, Ruby czy Java dla kont hostingowych.

Folder domowy

Na systemach zmienia się (w chwili obecnej nie dotyczy Hostingu Dedykowanego) także domyślny folder użytkownika, który do tej pory był stosowany wg schematu /home/{nazwakonta} od lutego na wszystkich serwerach obsługujących Hosting WWW, domyślnym folderem użytkownika będzie katalog /users/{nazwakonta}/home

Zmiana jest kompatybilnie wstecznie, tzn. że jeśli wykorzystujesz stary model w swoim oprogramowaniu ( /home/{nazwakonta} ) będzie on także działał na nowym systemie. Prosimy jednak o dostosowanie swoich aplikacji do nadchodzącej zmiany do końca 2017 roku, kiedy to wsparcie dla starych folderów domowych zostanie wyłączone.

Poczta priorytetem w hostit.pl

Bardzo ważną gałęzią w hostit.pl jest poczta, która stanowi poważny procent sprzedaży w naszej firmie. W związku z tym nadal będziemy pracować nad wdrożeniem nowych rozwiązań zwiększających efektywność pracy w firmach, dla których poczta email jest podstawowym narzędziem.

Walka ze spamem

Spam wychodzący z naszych adresów IP to problem z którym walczymy od zawsze i reagujemy natychmiast na wszystkie przypadki dot. zwiększonego nie planowanego ruchu na poczcie. Bardzo zależy nam na jak najwyższej reputacji naszych adresów IP dlatego od kilku miesięcy przygotowujemy także pewne zmiany dot. funkcjonowania poczty i kierujemy do was prośby odnośnie zmiany pewnych (złych) przyzwyczajeń, które uderzają w nas i was samych (czytaj poradnik Jak zostać spamerem)

Rosnąca popularność alternatywnych klientów pocztowych

Obserwujemy wzrost zapytań dot. konfiguracji alternatywnych klientów pocztowych. Do pewnego czasu, w śród klientów pocztowych królował Thunderbid od Mozilli, jednak w 2016 roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań dot. konfiguracji innych czytników email, w związku z tym przygotowaliśmy dla was niezbędne instruktaże:

Porażka roku 2016

Nie wszystko złoto co się świeci i nie wszystko się udaje. Przez długi czas (ba, nigdy!) w ofercie nie mieliśmy produktów typu Adam Słodowy "Zrób to sam" dot. budowy stron WWW. Powód był prosty; nie jest to nasz target. Zachodzące zmiany na dojrzewającym rynku usług hostingowych powodowały, że postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty produkt, umożliwiający stworzenie samodzielnie strony WWW.

O ile zainteresowanie produktem było stosunkowo wysokie, to jednak klienci po pierwszym zachłyśnięciu się łatwą możliwością budowy strony WWW od zera, po wykupieniu usługi porzucali swoje projekty i pozostawiali nieskończone strony WWW. Jak się okazuje, największym problemem nie były możliwości aplikacji, bo te były bardzo duże, a wizja lub jej brak oraz sztywność oprogramowania (dostawcą była firma trzecia, dlatego nie mieliśmy możliwości rozbudowy jej zgodnie z uwagami klientów). Wiele osób wyznawało nam, że po przygodzie z samodzielnym stworzeniem strony dużo łatwiej było im przeznaczyć środki na stworzenie stron w wyspecjalizowanej agencji interaktywnej.

Niestety powodowało to rezygnację z blisko 98% procent zamówionych usług co przełożyło się na stosunkowo wysoką stratę finansową w tym segmencie. Stąd decyzja o wycofaniu Kreatora stron w dotychczasowym formacie i zastąpienie go nowym w 100% własnym produktem.

Podobną sytuację mieliśmy w roku 2014 gdzie rakiem wycofywaliśmy się z oferty serwerów Windows - gdzie rzeczywistość zrewidowała zainteresowanie technologią Microsoft .Net wśród małych przedsiębiorstw w Polsce.

Jak widać sprzedaż usług opartych na licencjonowaniu opartym na firmach trzecich; stary kreator stron czy też nasze partnerstwo z Microsoft nie wychodziła nam najlepiej. Wyjątkiem są nasze umowy z Nask czy Ascio w ramach rejestracji domen - które sobie chwalimy.

Sprzedaż i prognoza na przyszłość

Gorzkie doświadczenie i stracone zyski, utwierdziły nas w przekonaniu o dalszym rozwoju firmy na bazie tylko i wyłącznie własnych rozwiązań z całkowitym porzuceniem produktów sprzedawanych na licencji firm trzecich.

W chwili obecnej 100% zysków firmy pochodzi z wykorzystania oprogramowania stworzonego przez nas samych lub stosowania rozwiązań Open Source. Setki tysięcy złotych wydane na ich wdrożenie gwarantowały do 2016 roku wzrost zysku rok do roku - dlatego w nowym 2017 roku planujemy skupić się tak jak w latach poprzednich na jakości a nie ilości obsłużonych klientów.

Inne ważne zmiany warte przypomnienia: