Google poinformował, że będzie oznaczał strony niekorzystające z połączeń https jako niebezpieczne. Zmiany wejdą wżycie od stycznia 2017 roku, wraz z aktualizacją przeglądarki Chrome do wersji 56.

Kara za brak HTTPS

Gigant na swoim blogu poinformował, że chce iść naprzód i w widoczny sposób ostrzegać odwiedzających na stronach, które posiadają formularz logowania lub formularz płatności kartami kredytowymi niezabezpieczony połączeniami HTTPS. W dłuższym okresie, Google planuje oznaczać w ten sposób wszystkie strony bez połączeń HTTPS.

Brak certyfikatu SSL, spowoduje obniżenie Twojej wiarygodności

Powyższe działania spowodują wyświetlenie ostrzeżeń użytkownikowi, który przebywa na stronie WWW nie posiadającej certyfikatu SSL. W pierwszej fazie będzie dotyczyć to sklepów internetowych oraz wszystkich stron www posiadających formularz do wpisania hasła.Będzie to przejściowe ostrzeżenie, w dłuższej perspektywie przeglądarka będzie ostrzegała w bardziej wyraźny sposób odwiedzającego, o czym dalej.

Chrome kara za brak SSL

Przeglądarka Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką na rynku. Wg badań Gemius S.A. za III kwartał 2016, Chrome tylko w Polsce posiada ponad 32% rynku, zaś jej mobilny odpowiednik Chrome Mobile, jest niekwestionowanym królem wśród przeglądarek na rynku urządzeń przenośnych z ponad 17% udziałem w rynku.Ze względu na swoją pozycję przeglądarka Chrome wyznacza trendy dot. innowacji w przeglądarkach internetowych, dlatego można się spodziewać, iż wkrótce podobne kroki podejmą pozostali wydawcy przeglądarek.

Zielony pasek czy czerwone ostrzeżenie za brak SSL

Tak jak strony zabezpieczone certyfikatem SSL, posiadają kłódkę przed adresem, a te których właściciele przeszli szczegółową weryfikację - nawet zielony pasek, tak strony, które nie będą posiadały certyfikatu w ogóle zostaną wyraźnie oznaczone.Powyżej przykład jaki planuje wdrożyć Google, dla stron niestosujących certyfikatów SSL (adres URL strony WWW, zostaje poprzedzony czerwonym ostrzeżeniem).

Przeglądarka Chrome dostępna na 99,1% urządzeń przenośnych

Bardzo ważnym czynnikiem, jest stale rosnący wzrost udziału w rynku smartfonów i tabletów z systemem Android, ponieważ na każdym z tych urządzeń dostępna jest mobilna wersja przeglądarki Chrome.

W drugim kwartale 2016 roku (dane za statista.com), ponad 86% wszystkich urządzeń pracowało pod systemem Android autorstwa Google, na których to często Chrome Mobile jest domyślną przeglądarką lub jest automatycznie zainstalowana wraz z dostarczonym urządzeniem.Wg badań Adobe Digital Index, aż 33% użytkowników przenośnych urządzeń Apple korzysta z przeglądarki Chrome.Wnioski są proste. Właściciele stron, które nie stosują certyfikatów SSL zostaną napiętnowani za brak stosowania zabezpieczeń na swoich stronach WWW, zaś mobilne wersje stron WWW będą pierwszymi, które najmocniej odczują brak certyfikatu SSL.

Ponad połowa stron posiada certyfikat SSL

Wg badań przeprowadzonych przez Google, ponad połowa odwiedzanych stron za pomocą przeglądarki Chrome, posiada zainstalowany certyfikat SSL. Warto jednak zaznaczyć, że ta wartość dotyczy całego świata. Z badań przeprowadzonych przez hostit.pl (o których wkrótce napiszemy) wynika, że wiele Polski stron nadal nie stosuje certyfikatów SSL.

Planowane zmiany nie są zaskoczeniem, od kilku miesięcy docierały sygnały o zwiększeniu nacisku na bezpieczeństwo w przeglądarek i ew. kar dla właścicieli stron niestosujących się do wytycznych: