Komunikat informuje, iż skrypt wymaga do działania więcej pamięci RAM, niż jest dostępne w Twoim planie hostingowym. Wyjściem z sytuacji jest zmiana planu hostingowego na wyższy lub zmniejszenie zapotrzebowanie na pamięć przez Twoje skrypty (np. odinstalowanie dodatków, optymalizacją kodu Twojej aplikacji).

Komunikat nie oznacza, że na fizycznym serwerze brakuje pamięci (jest wręcz odwrotnie). Wybrałeś plan, która posiada jej zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania Twojej aplikacji.

Przeczytaj więcej na temat, co powoduje wykorzystanie pamięci RAM

Uwagi dot. Hostingu Dedykowanego

W przypadku posiadania usługi hostingu dedykowanego, nie zawsze jest wymagane zwiększenie planu na wyższy. W serwerach dedykowanych także stosuje się ograniczenia w wykorzystaniu pamięci RAM poniżej faktycznych możliwych limitów serwera, można je jednak modyfikować.

Aby lepiej zrozumieć idę nakładania ograniczeń w przypadku hostingu dedykowanego, posłużę się przykładem z oponami samochodowymi:

Opony samochodowe dzielone są m.in. na max prędkość z którą może jechać wyposażone w nie pojazd. Przekroczenie tej prędkości, nie oznacza, że samochód nie pojedzie szybciej. Max prędkość może gwarantować bezpieczeństwo jazdy. Tak samo w przypadku serwerów stosuje się max wykorzystanie RAM - nie mniej w odróżnieniu od opon :) te limity bezpieczeństwa są znacząco obniżone, dlatego dają możliwość dużej optymalizacji.

Zwiększenie max dostępnej pamięci RAM dla skrytpów do rozmiarów zbliżonych do wielkości serwera (lub co gorsza przekraczając ją), może i będzie stanowiło poważne niebezpieczeństwo stabilnej pracy serwera oraz integralności przechowywanych danych.

Pamiętaj, że na hostingu dedykowanym sam serwer PHP, HTTP, FTP, SSH czy/i MySQL także potrzebują pamięć, zaś limit max dostępnej pamięci RAM dla skryptów nie liczy się z potrzebami samego serwera PHP czy pozostałych aplikacji.

Sytuacja teoretyczna. Hosting Dedykowany wyposażony w 2GB pamięci RAM

Klient zgłasza potrzebę zwiększenia pamięci np. do 500 MB per proces PHP, posiadając jednocześnie uruchomione 10 procesów PHP w 2 wersjach (np. 5.6 i 7.0). Daje nam to 10 * 2 *500 = 10 GB. Jak widać w czasie wzmożonego ruchu (wszystkie procesy zajęte) oraz faktycznej chęci wykorzystania limitów przez skrypty, zabraknie pamięci na same działanie serwera nie mówiąc juz o obsłudze skryptów.

Całość może doprowadzić do zawieszenia/restartu Twojego serwera, zaś w rezultacie nawet do uszkodzenia przechowywanych danych na nim (np. wystąpienia przekroczenia lini bezpieczeństwa w chwili zapisu danych do bazy lub pliku).

Zwiększać czy nie zwiększać limitu RAM na hostingu dedykowanym?

Wszystko z głową. Limity zostały ustawione na bezpieczne i można je podrasować, pamiętaj jednak o zachowaniu marginesu bezpieczeństwa.

Pierwszą zasadą maszyn produkcyjnych jest bezpieczeństwo i integralność danych i w ten właśnie sposób zostały one skonfigurowane. Przede wszystkim gwarantujemy poprawną i stabilną pracę, a wraz z przyrostem danych, powinieneś zadbać o dodatkowe zasoby (wyższa opcja lub dodatkowy serwer). Jeżeli obsługa finansowa przekracza założenia finansowe - możesz wykonać optymalizację konfiguracji pod kątem zasad wykorzystania zasobów. Serwer może w takiej sytuacji obsłużyć większą ilość danych, jednak niekoniecznie jego praca będzie tak samo stabilna jak w standardowej konfiguracji.

Z naszego doświadczenia, przerasowanie konfiguracji daje znać o sobie w przypadku prób ataków na Twój serwis, wzmożonego ruchu na stronę lub np. awarii po stronie dostawców łączy, co powoduje zwolnienie komunikacji między użytkownikiem a serwerem. W rezultacie wszystkie zasoby są zajęte dłużej niż powinny.

Dlatego wydając dyspozycji zmiany konfiguracji, należy brać pod uwagę wszystkie czynniki.