Błąd, który informuje o przekroczeniu maksymalnej liczby zapytań na godzinę

User 'login' has exceeded the 'max_questions' resource (current value: > 200000)

Błąd pojawia się w przypadku przekroczenia określonej liczby zapytań do bazy danych dla Twojego konta. W przypadku planów Hosting Home oraz Hosting Standard wynosi on 200000/h. Plany Hosting Optima i Hosting Business umożliwiają wykonanie 400000 zapytań na godzinę. Licznik resetowany jest co godzinę.

Wiele aplikacji, które instalują klienci nie przekazują błędów i informują lakonicznymi komunikatami typu Database connection error lub Błąd połączenia z bazą danych. Spowodowane jest to faktem, iż programiści ukryli faktyczny powód błędu, zaś program połączył się prawidłowo z bazą danych - jedynie serwer odmówił wykonania zapytań.

Z aplikacji, które w nieprawidłowy sposób informują o liczbie przekroczonych zapytań warto wspomnieć Wordpress oraz np. oprogramowanie sklepu internetowego PrestaShop, który z kolei kończy swoje działanie z pustą białą stroną.

Co jest powodem przekroczenia tego parametru max_questions

Powodem wystąpienia błędu jest bardzo duża liczba zapytań do bazy danych generowanych przez Twoje oprogramowanie. Liczba zapytań może wynikać ze specyfiki Twojego oprogramowania, liczby odwiedzających czy ilości przechowywanych danych.

Najczęstszym jednak problemem jest słabej jakości oprogramowanie, zainfekowania go czy też na skutek błędów w nim generowanie dużej ilości zapytań.

Sytuacja może nasilać się w przypadku zwiększenia ruchu lub przyrostu zgromadzonych danych w bazie MySQL przez Twoje oprogramowanie, zazwyczaj częstotliwość komunikatu zwiększa się wraz z wiekiem strony.


Potrzebujesz optymalizacji swojego sklepu internetowego?

Zwiększona liczba zapytań nie zawsze świadczy o słabym kodzie Twojego sklepu

Sklepy internetowe są oprogramowaniem dosyć specyficznym i wymagającym. Ilość danych, które muszą przetworzyć aby wygenerować dla odwiedzającego stronę jest w wielu przypadkach dużo większa niż w przypadku stosowania zwykłego bloga opartego na Wordpressie. Liczba produktów, kategorii, powiązanych pozycji, wersje językowe, pozycje promowane, koszyk, galerie, atrybuty i wiele innych to tylko wierzchołek góry lodowej i kolejna cegiełka dokładana do ilości zapytań MySQL.

Pamiętaj, że odpytanie jednej tabeli nie kończy się często na jednym zapytaniu - bardzo często wymagany jest szereg zapytań w celu uzyskania odpowiednich danych. W rezultacie w słabo zoptymalizowanym oprogramowaniu wygenerowanie pojedynczej strony wymaga wygenerowanie 20, 70 czy więcej zapytań MySQL.

Aplikacja ma problem po zalogowaniu do panelu administracyjnego

Sklep po stronie panelu administracyjnego generuje jeszcze większą liczbę zapytań. Tutaj często wyobraźnia autorów oprogramowania nie zna granic, zaś dodatkowe zainstalowane moduły takie jak integracje z porównywarkami cen, hurtowniami, spedytorami, aukcjami, programami partnerskimi czy systemami backupowymi powodują, że generowanie nierzadko po kilkaset zapytań na jedno wyświetlenie strony.

Rozwiązanie

Najszybciej i najłatwiej jest dokonać upgrade do wyższej opcji serwera. Pamiętaj jednak, że w hostingu WWW najwyższą dostępność zapytań MySQL oferujemy w ostatnim pakiecie Business. Przekroczenie tych parametrów powoduje, że jedynym wyjściem będzie utrzymanie sklepu na hostingu dedykowanym lub na serwerze dedykowanym - które nie posiadają takich ograniczeń.