Bezpłatny certyfikat SSL to usługa gwarantująca bezpłatne wystawienie certyfikatu dla Twoich domen utrzymywanych w ramach hostingu wykupionego na platformie hostit.pl. Za pomocą tej usługi, możesz uruchomić, dzięki jednemu kliknięciu, własny certyfikat SSL. Certyfikat jest wydawany i instalowany w przeciągu sekund.

Podstawowe informacje dot. usługi Bezpłatny certyfikat SSL

  • brak limitu co do ilości wydanych certyfikatów, tzn. że możesz włączyć ten certyfikat dla każdej ze swoich domen utrzymywanych na koncie hostingowym w hostit.pl
  • instalacja odbywa się za pomocą przełączenia opcji w panelu klienta
  • certyfikat jest zupełnie bezpłatny, tzn. że nie płacisz za jego wystawienie, a także przedłużenie
  • certyfikat jest wystawiany na 3 miesiące, zaś system automatycznie przedłuży go na kolejny kwartał przed jego wygaśnięciem
  • włączenie certyfikatu może spowodować zwiększenie wykorzystania CPU na twoim koncie, zaś wczytywanie się strony wydłużyć
  • certyfikat nie wymaga dedykowanego adres IP, jednako po włączeniu usługi bezpłatny certyfikat SSL, Twoje strony mogą być nie widoczne dla części odwiedzających, szczególnie tych korzystających ze starszych komputerów (np. z zainstalowanym systemem Windows XP). Jest to spowodowane brakiem dedykowanego adresu IP
  • wystawcą certyfikatu jest organizacja letsencrypt.org i to tylko ona odpowiada, za świadczoną usługę. Hostit.pl jako operator, nie gwarantuje jej ciągłości czy też wsparcia technicznego dla tej usługi. Hostit.pl dostarcza usługę, taką jaka jest dostarczoną przez letsencrypt.org

Jak włączyć bezpłatny certyfikat SSL dla domeny

Pełen opis na stronie: https://hostit.pl/pomoc/541,jak-zainstalowac-bezp-atny-certyfikat-ssl.html

Czy brak dedykowanego IP może być przeszkodą?

Zdecydowanie tak. W przypadku starszych komputerów takich jak np. XP - przełączenie na certyfikat bez dedykowanego IP, spowoduje brak możliwości wyświetlenia strony na komputerze takiego użytkownikach. Jest to spowodowane brakiem obsługi technologii SNI (Server Name Indication)

Lista przeglądarek, które wspierają SNI jest na stronie: https://en.wikipedia.org/wiki/Server_Name_Indication

W przypadku sklepów czy stron firmowych odradzamy stosowanie certyfikatu SSL bez dedykowanego adresu IP. Ostateczną decyzję pozostawiamy właścicielom stron.

Czy mogę wykorzystać wygenerowany certyfikat SSL w innej firmie hostingowej?

Nie. Certyfikat z usługi bezpłatny certyfikat SSL się zarządzane automatycznie i nie wdrożyliśmy opcji eksportu/importu tych certyfikatów dla osób, korzystających z hostingu z firm trzecich.

Czy kryją się za tym jakieś kruczki - czy będę zmuszony do jakichś dodatkowych opłat?

Nie. Usługa z naszej strony jest całkowicie bezpłatna - nie pobieramy żadnych opłat, ani nie stawiamy dodatkowych warunków dot. tej usługi.

Czy mogę dokupić dedykowany adres IP do tej usługi?

Na chwilę obecną jest to możliwe wyłącznie dla certyfikatów z naszego sklepu (płatne certyfikaty). Z przyczyn technicznych nie jest to na razie możliwe dla bezpłatnego certyfikatu SSL.

Czy można wystawić certyfikat na dłuższy okres niż 3 miesiące?

Nie. Wystawca certyfikatu letsecnrypt, nie przewidział takiej możliwości. Nie jest to jednak problemem, nasze oprogramowanie monitoruje Twój certyfikat i odnowi go przed terminem jego wygasania.

Ile trwa wystawienie certyfikatu?

Od momentu przełączenia w panelu klienta, do czasu instalacji przez system na serwerze (wszystko odbywa się automatycznie) w fazach testów nie przekraczało 1-3 minuty. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to gwarantowana usługa, zarówno przez wystawcę jak i hostit.pl, dlatego czas ten może się wydłużyć. Wg. naszej aktualnej wiedzy, brak wystawionego certyfikatu w ciagu 1h - może oznaczać problem techniczny, który należy nam zgłosić.

Czy posiadając zakupiony certyfikat w sklepie hostit.pl, mogę skorzystać z tej opcji?

W tej sytuacji na danej domenie automatycznie zawsze zostanie uruchomiony certyfikat ze sklepu.

Dlaczego strona w przypadku certyfikatu wczytuje się dłużej?

Korzystanie z połączeń HTTPS powoduje, że wszystkie dane wysłane zarówno do serwera jak i z serwera, podlegają szyfrowaniu, co nie jest obojętne dla CPU. Zaszyfrowane dane są także znacznie „większe”, niżeli ma to miejsce w przypadku protokołu http. Dłuższy czas generowania strony powoduje natomiast wzrost wykorzystania zasobów CPU.