Struktura folderów na serwerze ftp

Po utworzeniu nowego hostingu, na Twoim głównym serwerze ftp zostaną utworzone foldery systemowe, które są niezbędne do poprawnego działania usługi:

  • domains (nie umieszczaj w nim swoich danych) w tym folderze przechowywane są logi systemowe generowane przez odwiedzających Twoje strony www. Informacja o aktywności odwiedzających pojawią się po kolejnego dnia po odwiedzeniu strony. Folder ten można usunąć aby np. zwolnić miejsce na serwerze, jednak codziennie będzie on tworzony na nowy z aktywnością odwiedzających w dniu poprzednim. Usunięcie zawartości folderu domains, może być dobrym pomysłem, jeżeli chcemy zwolnić powierzchnię na dysku dla usługi działającej od wielu miesięcy. Pamiętaj jednak, że w przypadku ew. diagnozy dot. np. próby włamania na Twoją stronę www, przy wykorzystaniu zainstalowanych przez Ciebie skryptów - nie będziesz mógł przeanalizowania historii zachowań.

  • backup (nie umieszczaj w nim swoich danych) jeżeli zgłosisz się do nas w celu przywrócenia usuniętych przez Ciebie danych, w tym folderze znajdzie się zawartość ostatniego backupu. Jeżeli zgromadzone w nim dane nie są już ci potrzebne - możesz je usunąć (nie powoduje to usunięcia właściwej kopii bezpieczeństwa: taka zawsze znajduje się na osobnym fizycznym urządzeniu)

  • tmp (nie umieszczaj w nim swoich danych) niezbędny folder do działania Twoich skryptów: skrypty php zapisują w nim dane tymczasowe, usunięcie tego folderu może spowodować nieprawidłowe ich działanie.

  • www folder w którym powinieneś umieścić swoją stronę jeżeli chcesz posiadać więcej stron, możesz utworzyć dodatkowe foldery na tej samej wysokości. Nie polecamy tworzyć folderów na nowe strony w folderze www/. Zaparkowanie domeny w folderze www/inna-domena/ spowoduje, że z domeny zaparkowanej na www/ będzie można zobaczyć zawartość innej domeny poprzez odwiedzenie strony: http://www.nazwa-mojej-domeny.pl/inna-domena/ Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, w których nam na tym zależy.

Prawidłowa struktura zaparkowanych domen

Strukturę możesz zdefiniować wg własnego uznania, poniższy przykład przedstawia konto użytkownika z różnymi serwisami www działającymi na pojedynczym koncie hostingowym:

domains/ 
backup/
tmp/
www/
inna-domena2/
zbior-domen/
     domena4/
     …
     domena3/
…
inna-domana3/

Zaletą takiej konfiugracji Twojej usług jest fakt, że po zaparkowaniu domeny nazwa-mojej-domeny.pl na folder zbior-domen/domena4/ odwiedzający będzie widział tylko zawartość folderu domen4 i jej folderów, nie będzie miał natomiast dostępu od folderów zbior-domen i wcześniejszych.

Oczywiście nazwę inna-domena / zbior-domen możesz zastąpić bardziej czytelną informacją lub też nazwą samej domeny.

Ta sama zasada odnosi się, do użytkowników ftp, jeżeli ustawisz folder domowy dla nowo tworzonego użytkownika na zbior-domen/, użytkownik będzie miał dostęp tylko do zawartości katalogu zbior-domen i jego podkatalogów.

Usunięte foldery domains/ tmp/ backup/ zostaną utworzone ponownie dnia następnego (jednak bez ich wcześniejszych zawartości)

Na który folder wskazuje moja domena

Sprawdź także: https://hostit.pl/pomoc/415,blad-403-na-mojej-stronie-www.html

Wejdź na stronę www: https://panel.hostit.pl/panel/domains.html i porównaj z obrazkiem poniżej:

Panel Klienta
Strzałka wskazuje folder z zawartością domeny