Za Wikipedią

HTTPS to szyfrowana wersja protokołu HTTP. W przeciwieństwie do komunikacji niezaszyfrowanego tekstu w HTTP klient-serwer, szyfruje go za pomocą protokołu SSL. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.

HTTPS działa domyślnie na porcie nr 443 w protokole TCP. Wywołania tego protokołu zaczynają się od https://, natomiast zwykłego połączenia HTTP od http://. Protokół HTTPS jest warstwę wyżej (na transporcie SSL), najpierw następuje więc wymiana kluczy SSL, a dopiero później żądanie HTTP. Powoduje to, że jeden adres IP może serwować tylko jedną domenę lub też tylko subdomeny danej domeny (zależnie od przyznanego certyfikatu).

W związku z tym, że jeden adres IP posiada jeden port o nr 443 ogranicza to możliwość uruchomienia na jednym adresie IP jednego certyfikatu SSL. W celu uruchomienia kolejnych certyfikatów będziemy potrzebowali nowego adresu IP. Wyjściem z tej sytuacji jest ew. instalacja certyfikatu na innym porcie, jakkolwiek taki certyfikat będzie wymagał podania adresu URL w przeglądarce wraz z numerem portu np. http://hostit.pl:10000 co praktycznie dyskwalifikuje takie rozwiązanie w profesjonalnych zastosowaniach.

Czy na serwerach w hostit.pl mogę zainstalować certyfikat SSL?

Twoja usługa musi posiadać opcję dedykowanego adresu IP (zawarte w specyfikacji usługi) - co możesz sprawdzić próbują edytować domenę lub zaparkować nową, podczas wyboru adresu IP dla domeny będzie można wybrać dedykowany adres IP.

Hosting Dedykowany oraz Serwery Zarządzane VPS posiadają przynajmniej jeden adres IP.

Dla pozostałych usług istnieje możliwość nabycia adresu IP jeżeli umożliwia to specyfikacja danej usługi - prosimy o kontakt w celu potwierdzenia możliwości instalacji dedykowanego adresu IP na Twojej usłudze.