Czym jest atak DDoS?

Atak typu DDoS (Distributed Denial of Service) ma na celu przeciążenie serwera ofiary w celu uniemożliwienia świadczenia przez niego usług. W odróżnieniu od zwykłego DoS, przeprowadzany jest równocześnie z bardzo wielu źródeł i wielu kierunków. Z tego powodu wyizolowanie źródeł i zablokowanie ataku wymaga rozwiązań innych niż tradycyjny, statyczny firewall.

Kto dokonuje ataków DDoS

Za ataki odpowiadają tzw. komputery zombi:

Komputer przyłączony do Internetu, w którym bez wiedzy jego posiadacza został zainstalowany program sterowany z zewnątrz przez inną osobę. Celem takiego działania jest zazwyczaj wykorzystanie komputera do działań sprzecznych z prawem, jak ataki DDoS. Programy typu backdoor infekują zwykle maszyny użytkowników poprzez pocztę elektroniczną rozsyłaną masowo przez osoby kierujące takimi akcjami - przy braku odpowiednich zabezpieczeń posiadacze komputerów nie zdają sobie nawet sprawy, że są bezwolnym elementem szerzej zakrojonego działania.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

Stosujemy trzy poziomy zabezpieczenia przed atakami DDoS:

  • Filtry AntiDDoS, które na bieżąco analizują cały ruch sieciowy i blokują wykryte anomalie.
  • Częściowy blackholing, który w przypadku wykrycia groźniejszego ataku DDoS blokuje ruch z najpopularniejszych kierunków ataku.
  • W szczególnie drastycznych przypadkach, pełny blackholing.

Na czym polega blackholing?

Blackholing polega na usunięciu ruchu (najczęściej głównie ruchu pochodzącego z ataku) skierowanego do atakowanego serwera. Blokowanie takiego ruchu odbywa się zanim zbliży się on do celu - w infrastrukturze operatora, możliwie najbliżej źródła ataku.

Czy usługa całkowicie zabezpiecza przed atakiem DDoS?

Usługa ta zabezpiecza przed skutkami zdecydowanej większości zaobserwowanych dotychczas ataków DDoS. Nasze rozwiązania AntiDDoS stale dostrajane są do ich charakterystyki, która zmienia się bardzo dynamicznie. W związku z tym nie możemy zagwarantować, że ochrona będzie skuteczna w 100%, ani też że nigdy nie wpłynie ona negatywnie na Państwa usługi.

Gdzie mogę zamówić usługę blackholingu?

Usługa ta jest domyślnie włączona dla wszystkich serwerów działających w sieci hostit.pl i nie można jej wyłączyć - jest integralną częścią zabezpieczeń naszej sieci.