W związku z lawinowym nadużywaniem funkcji mail() do wysyłania spamu przez serwery, których właściciele nie dbają o aktualizację zainstalowanego oprogramowania, lub instalację aplikacji podatnych na ataki. Zostaliśmy zmuszeni do zablokowania wysyłki maili bez autoryzacji z dniem 17 grudnia 2017 roku.

Informacja dot. tylko skryptów

Wysyłka i odbieranie wiadomości poprzez klienta poczty, smatfon czy aplikację zainstalowaną na komputerze pozostanie bez zmian. Opisane zdarzenie dotyczy tylko i wyłącznie skryptów zainstalowanych na serwerze.

Funkcja mail()

Ponieważ funkcja mail() pozwala na wysyłkę maili bez autoryzacji oraz preparowanie adresów nadawcy - nie będzie możliwe po tym terminie wysyłanie za jej pomocą wiadomości. Większość klientów wykorzystuje do wysyłki SMTP, dlatego ta informacja ich nie dotyczy, jeżeli jednak nie jesteś pewien, czy musisz dokonać zmian w swoich skryptach - skontaktuj się ze swoim webmasterem (lub z nami).

Od lata toczyliśmy walkę z wiatrakami dot. próby uświadomienia naszych klientów na temat, szkód które przynoszą ich firmie - korzystanie z tego rozwiązania.

Pojedynczy przypadek spamu (jeden email) umożliwia wpisania całego serwera lub nawet puli adresów IP na czarną listę u innych nadawców, powoduje to, zaniedbania klienta przekładają się na problemy pozostałych. W związku z tym aby nasza firma mogła zagwarantować wszystkim naszym klientom wysoką jakość usług, prosimy o przełączenie swoich aplikacji na wysyłkę maili z wykorzystaniem SMTP.

Osoby lub skrypty, które nadal będą rozsyłały spam poprzez funkcję mail() do dnia wyłączenia tej opcji, w momencie wykrycia takiego zdarzenia blokada na funkcję mail() zostanie nałożona natychmiast.

Powyższe działania nie są ograniczeniem funkcjonalności usług serwerów, a jedynie wymuszeniem stosowania autoryzacji do wysyłki wiadomości email.

Bezpłatne rozwiązania

Aplikacje typu Wordpress, Joomla, PrestaShop czy wiele innych popularnych aplikacji typu open source, posiada mechanizmy lub wtyczki (zarówno płatne jak i darmowe) które umożliwiają wysyłkę poczty z pominięciem funkcji mail().

Gotowy skrypt

Na naszym blogu publikowaliśmy także własne rozwiązanie, które umożliwia wdrożenie takiej funkcjonalności także dla aplikacji własnych lub nie typowych:

https://hostit.pl/blog/386,jak-wysylac-maile-poprzez-strone-www.html

Kary za spam

Przypominamy, że za rozsyłanie spamu przewidziane są przez ustawodawce wysoka grzywna, a w szczególnych przypadkach długoletnie więzienie.

Za działania spamerów do odpowiedzialności, mogą być pociągnięci nie tylko właściciele kont hostingowych, ale także ich dostawcy, w związku z tym bardzo prosimy o przejrzenie zabezpieczeń w swoich aplikacjach, a w przypadku wątpliwości prosimy o kontakt.

Potrzebujesz pomocy we wdrożeniu

Jeżeli chciałbyś zlecić nam wdrożenie takich zabezpieczeń - prosimy o wysłanie zgłoszenia wraz z podaniem loginu i wybranych domen, abyśmy mogli przedstawić możliwe rozwiązanie.