Budując nową stronę lub sklep, warto rozejrzeć się po rynku i sprawdzić co będzie najbardziej opłacalne dla naszego projektu w perspektywie najbliższych kilku lat, nie zaś tego co jest tanie tu i teraz. O ile aktualizacja zawartości samej strony WWW powinna być dosyć częsta, to przebudowa strony WWW przez większość firm odbywa się w cyklach kilkuletnich. Oznacza to, że zbudowana strona w 2023 roku, będzie w pełni funkcjonalna przez najbliższe 2-3 lat.

Hostit w 2023 roku wspiera PHP i Wordpress w 100%

Poruszając się po cyfrowym krajobrazie, WordPress nadal utrzymuje pozycję dominującej siły w świecie systemów zarządzania treścią (CMS). Z udziałem w rynku wynoszącym 63,5%, WordPress obsługuje ponad 40% wszystkich witryn internetowych, co stanowi znaczny wzrost w stosunku do 51% wykorzystania w 2010 r. W rzeczywistości szacuje się, że około 810 milionów stron internetowych korzysta z WordPress od 2023 r., co stanowi około 43% wszystkich witryn. Liczba ta szybko rośnie, a każdego dnia powstaje ponad 500 nowych witryn za pomocą WordPress, znacznie wyprzedzając konkurencyjne platformy, takie jak Shopify i Squarespace.

Dlaczego Wordpress jest taki popularny nawet w 2023 roku

Popularność WordPressa można przypisać jego prostocie, możliwościom dostosowania, przyjazności dla SEO i obszernej bibliotece wtyczek. Pomimo ciągłego rozwoju i iteracji funkcji Gutenberg i Full Site Editing (FSE), które mogą powodować niewielki spadek udziału w rynku ze względu na ich wpływ na nowych użytkowników WordPress, WordPress pozostaje wysoce skutecznym narzędziem do tworzenia stron internetowych w 2023 roku.

PHP hegemonem na serwerach

Pod względem języków programowania PHP wyróżnia się w 2023 roku, mając 49,7% udziału w rynku i czyniąc go najpopularniejszym językiem programowania. Pomimo rosnącej popularności języków takich jak Ruby, Python i JavaScript, ponad 45% stron internetowych nadal korzysta z PHP. Oczekuje się, że przyszłość rozwoju PHP będzie wykorzystywać platformy chmurowe, takie jak Amazon Web Space, Google Cloud czy hostit.pl, do hostowania i wdrażania stron internetowych i aplikacji internetowych.

Wordpress i PHP najtańszymi rozwiązaniami przez najbliższe kilka lat

Liczba specjalistów posiadających umiejętności eksperckie w tworzeniu witryny opartych na technologii Wordpress czy ogólnie języku PHP, jest największa w porównaniu do innych systemów CMS czy języków wykorzystywanych do tworzenia profesjonalnych aplikacji dla małych i średnich firm.

Podsumowując, zarówno WordPress, jak i PHP nadal są istotne i szeroko stosowane w cyfrowym krajobrazie 2023 roku. Ich popularność i wykorzystanie świadczy o ich zdolnościach adaptacyjnych i skuteczności w zaspokajaniu zmieniających się potrzeb cyfrowego świata.