Wiele stron WWW posiada szybki formularz kontaktowy do szybkiego i łatwego kontaktu. Niestety bardzo duża ilość tych formularzy została źle zaprojektowana. W efekcie, służy jako narzędzie do wysyłania spamu przez spamerów i roboty do tego stworzone.

Nie wysyłaj treści wiadomości na adres podany w formularzu

Nagminnym zachowaniem jest wysyłka kopii wiadomości z formularza, na adres email podany przez „pytającego” do niego samego. Wynika to z przeświadczenia, że korzystający z tego udogodniania na stronie WWW działa w dobrej wierze.

Błąd.

Zdecydowana większość przypadków wysyłki wiadomości z takich formatek, to roboty spamujące, które wykorzystują ten mechanizm do wysłania spamu na adres zwrotny wymagany przez właściciela strony.

Ponieważ Twój program, ani Ty sam, nie jesteś w stanie zweryfikować osoby składającej zapytanie, nie możesz także zakładać, że podany adres jest własnością pytającego: dlatego nie należy wysyłać kopii tej wiadomości podczas przekazywania zapytania ze strony WWW (możesz to zrobić np. podczas udzielenia odpowiedzi).

Pamiętaj, że wysyłka niechcianych wiadomości przez Twój serwer, może być powodem kłopotów zarówno dla Ciebie jak i dla nas. Oczywiście, każdy może się pomylić, np. robiąc literówkę w adresie i nikt raczej nie będzie kruszył kopię w przypadku jednego maila, jednak wysyłka wielu wiadomości z takiego formularza, to już przykład typowego masowego spamu.

W związku z tym prosimy o usunięcie luk w posiadanym przez Ciebie oprogramowaniu i uniemożliwienia dalszych tego typu praktyk.