Firma Google wprowadza co róż zmiany dot. funkcjonowania ich usług i produktów. Ponieważ jej zasięg jest ogromny, wszelkie wprowadzane przez nią modyfikacje mają wpływ na całą branże i wszystkich właścicieli stron WWW oraz sklepów internetowych.

Od teraz musisz podpiąć kartę kredytową

Od 11 czerwca 2018 roku Google wyłącza wsparcie dla bezpłatnych map wykorzystywanych przez twórców stron i aplikacji. Ci którzy do tej pory korzystali w swoich aplikacjach i na stronach WWW z Google Maps bez podpiętego klucza (klucz API otrzymujesz podczas utworzenia konta bilingowego w Google Cloud oraz podpięcie pod nie karty kredytowej) otrzymają mapy w niskiej rozdzielczości z adnotacją graficzną, iż mogą być wykorzystywane tylko do celów testowych/rozwojowych („for development purposes only”). W niektórych przypadkach mapy - nie będą generowane i zostanie zwrócony błąd Api (zamiast mapy).

Mapy osadzone bez klucza - w niskiej rozdzielczości i z ograniczeniami

Mapy osadzone (czyli tak jak w 70% użytkowników wykorzystuje mapy) pozostają na chwilę obecną bezpłatne - jednak nadal będzie wymagane posiadanie klucza API (czytaj podpiąć kartę kredytową). Zapewne w dłuższej perspektywie także należy spodziewać się naliczania opłat z tego tytułu.

Ile będę płacił

Duża część wtyczek wykorzystywanych przez Wordpressy jest oparta o Google Maps API - co oznacza, że w większości przypadków, korzystanie z takich map będzie płatne - zaś opłata będzie uzależniona od liczby wyświetleń Twojej strony. Opłaty dot. Google Maps naliczane są z dołu, tzn. po wygenerowaniu odpowiedniej liczby wywołań API - a ta jest uzależniona od ruchu na Twojej stronie WWW i sposobu implementacji przez Twoich programistów. Jedno wyświetlenie strony nie musi równać się jednemu wywołaniu API map - (może być ich kilka lub kilkadziesiąt) - płacisz od wywołania API.

Dlatego zwracamy uwagę aby zadbać o sprawdzenie w jaki sposób wyświetlasz mapy na swojej stronie, ponieważ zwykłe roboty sieciowe z zaimplementowaną funkcją obsługi Javascritp (praktycznie większość z nich) - mogą zwiększyć koszt utrzymania Twojej strony o bliżej nie określoną liczbę $$$.

Zapraszamy właścicieli stron oraz tych którzy chcieliby zdiagnozować sytuację w swoich aplikacjach (Java, Swift, PHP, Go, C# czy popularnych systemach Wordpress lub Prestashop).