W dniu 23.05.2018 NASK (narodowy rejestr domen .pl), którego jesteśmy bezpośrednim rejestratorem wprowadził dwie istotne zmiany z punktu widzenia przepisów RODO.

Brak kontaktu technicznego

Od dnia 23 maja br., NASK przestanie publikować i przyjmować informację o tzw. Kontaktach technicznych. Kontakt techniczny, była to informacja, którą każdy rejestrujący mógł wykorzystać jako publiczną informację o podmiocie, który jest odpowiedzialny za sprawy techniczne. Informacja ta była publikowana w ogólnie dostępnej bazie WHOIS.

Z dniem 23 maja - dane te przestałby być publikowane.

Zgoda na publikację

Zgoda na publikację to specyficzny zapis w rejestrze NASK. Umożliwiał on publikowanie danych w bazie WHOIS - osób prywatnych będących właścicielem danej domeny. Domyślnie dla osób prywatnych, nasz system ukrywał takie dane (w trosce o Twoje bezpieczeństwo), NASK jednak umożliwiał modyfikację tego parametru oraz publikowanie w bazie WHOIS swoich danych osobowych.

Z dniem 23 maja - bez względu na Twoje preferencje, jeżeli domena jest zarejestrowana na osobę prywatną - dane będą ukrywane.

Czym jest baza WHOIS

Baza WHOIS to międzynarodowy standard, który umożliwia sprawdzenie za pomocą komendy konsolowej (w systemach Linux lub Mac) lub za pomocą strony danego rejestru (w przypadku NASK i domen .pl jest to strona https://dns.pl) informacji na temat danej domeny.

W bazie znajdują się przeważnie informacje kiedy dana domena została zarejestrowana i na jak długi okres. W wielu przypadkach, gdy właścicielami domen są firmy, publikowane są także dane o właścicielu domeny.

W przypadku domen prywatnych - WHOIS rejestru NASK - ukrywa takie dane. Dane te nie są widoczne, także dla partnerów NASK (czyli np. hostit.pl).