Często klienci zadają nam pytanie, który certyfikat wybrać Comodo czy RapidSSL. Związane jest to zapewne tym, że oba produkty są w sprzedaży w zbliżonej cenie. W świadomości wielu użytkowników jest to często produkt pierwszego wyboru w tej kategorii cenowej. Czy słusznie?

RapidSSL kontra Comodo Positive SSL

Za certyfikatami RapidSSL stoi znana i ceniona marka GeoTrust. RapidSSL to oddzielna rodzina produktów bardzo znanej i cenionej marki GeoTrust. W momencie pisania tego artykułu, właścicielem GeoTrust był Symantec - brand, który kojarzony jest z flagowym produktem jakim jest Norton Antywirus.

Rodzina produktów RapidSLL:

  • RapidSSL przeznaczony do zabezpieczenia pojedynczej domeny
  • RapidSSL Wildcard certyfikat typu wildcard, który zabezpiecza domenę główną oraz wszystkie jej subdomeny pierwszego rzędu (tzn. .dana-domena.pl, jednak .*.dana-domena.pl już nie będzie objęta zabezpieczeniem).

RapidSSL został wprowadzony przez GeoTrust jako alternatywa dla nieco droższych certyfikatów typu GeoTrust QuickSSL Premium, GeoTrust True Business ID, GeoTrust True BusinessID SAN, GeoTrust True BusinessID SAN EV. Z certyfikatów GeoTrust korzystają tacy giganci jak Amazon, Ebay, Panasonic czy Simens.

Swoją popularność RapidSSL zawdzięcza bezwględnie niskiej cenie. RapidSSL w momencie premiery, był najtańszym certyfikatem wystawianym przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą, rozpoznawaną i akceptowaną przez najpopularniejsze przeglądarki na rynku.

Comodo PositiveSSL jeszcze taniej

Podobną praktykę przyjął amerykański Comodo Group, który działa od 1998 roku i specjalizuje się w zabezpieczeniu aplikacji oraz jest jednostką certyfikująca (wystawcą ogólnie akceptowalnych certyfikatów SSL). Comodo PositiveSSL to produkt pierwszego kontaktu przy wyborze certyfikatów tej firmy. Niebywale atrakcyjna cena oraz fakt, że jednym certyfikatem zabezpieczysz adres swojej strony z www jaki i bez.

Certyfikat z WWW jak i bez

Comodo PositiveSSL w odróżnieniu od RapidSSL zabezpieczy adres Twojej strony zarówno z WWW jak i bez. Oznacza to, że certyfikat będzie działał i zostanie poprawnie rozpoznany z adresem np. https://hostit.pl jak i https://www.hostit.pl RapidSSL będzie wymagał dwóch certyfikatów jeden na adres bez WWW, kolejny na adres z WWW.

Wiele osób uważa, że nie jest to problem, ponieważ wykorzystują tylko jeden adres np. z www. Jest to bardzo błędne podejście, za przykład raz jeszcze posłuży strona hostit.pl (pod tym adresem reklamujemy usługę naszych serwerów).

Gdyby certyfikat pod adresem https://www.hostit.pl nie byłby dostępny, użytkownikowi po wejściu na stronę przez https zostałby wyświetlony komunikat o podobnej treści:

Certyfikat z WWW czy bez WWW? Wybierz oba
Certyfikat z WWW czy bez WWW? Wybierz oba

Sam sobie odpowiedz jak może wpłynąć taka sytuacją na oglądalność Twojej strony WWW lub pozycję strony w wyszukiwarce.

Zwycięzca jest tutaj jeden. Jeżeli nie wybrałeś certyfikatu dla swojej strony WWW i nadal się nad tym zastanawiasz, zaś głównym kryterium jest cena - wybierz Comodo PositiveSSL.

Jak zamówić certyfikat z WWW jak i bez WWW

Bardzo ważna informacja. Jeśli chcesz aby certyfikat był dla domeny z WWW jak i bez WWW - koniecznie zamów certyfikat SSL podając adres Twojej domeny z WWW np. www.nazwa-mojej-domeny.pl. Spełniając ten warunek, zamawiając Comodo PositiveSSL otrzymasz certyfikat, który będzie działał pod oboma adresami.