Wydawca popularnej przeglądarki Firefox (około 22% rynku przeglądarek) po konsultacjach ze społecznością, zapowiedział, że przyszłe wydania nie będą w pełni wspierały stron, które nie posiadają obsługi HTTPS (kara za brak certyfikatu).

Strony WWW, które nie będą stosowały szyfrowanych połączeń, zostaną niejako gorzej potraktowane przez przeglądarkę i odwiedzający je użytkownik, nie będzie mógł korzystać ze wszystkich funkcji na stronie, która nie stosuje certyfikatu SSL.

Mozilla (wydawca Firefox) nie podał jeszcze konkretnej daty wprowadzenia tych zmian, jednak jak można wnioskować po zapowiedzi, stanie się to w jednym z najnowszych wydań. Zapowiedź został celowo wprowadzona z wyprzedzeniem, aby właściciele stron WWW dostosowali się do nowych trendów.

Jak temu zapobiec?

Rozwiązanie jest proste, wystarczy wyposażyć swoją stronę WWW w dowolny certyfikat SSL (np. oferowany przez naszą firmę). Strony WWW działające pod HTTPS (adres https://…) traktowane są od kilku miesięcy lepiej, także przez Google; który nie ukrywa, iż strony stosujące certyfikat SSL otrzymują premię do pozycji na liście wyszukiwania.