W dzisiejszych czasach określenie adres strony nie wzbudza już prawie w nikim zdziwienia. Jednak często nie wiemy, że ten adres strony to domena. W swojej pracy często spotykam się ze zdziwieniem nawet właścicieli nazwy strony kiedy proszę ich o podanie nazwy domeny. Reakcja często jest taka – ja czegoś takiego nie mam. Zdaje sobie sprawę, że niektórzy czytając to mają uśmiech na twarzy. Ale naprawdę tak jest. Należy więc uporządkować kilka ważnych terminów: Domena to adres internetowy służący do nazywania urządzeń w sieci internet. Domeną naszego serwisu jest hostit.pl. Rejestracja jest to proces wyboru nazwy domeny, a następnie podania swoich danych teleadresowych jako właściciela domeny. Właścicielem domeny może zostać zarówno osoba prywatna jak i firma Dzierżawa wykupione prawo dysponowania określoną nazwą domeny Okres dzierżawy – określony czas na który został wykupione prawo dysponowania nazwą domeny – najczęściej 1 rok. Okres ważności domeny data z podaniem dokładnej godziny po upływie której domena wygasa.

Dla klienta trudny do zrozumienia może być fakt utraty prawa do nazwy strony, której użytkownikiem był wiele lat. Używa określenia – przecież jestem jej właściciela, kupiłem ją itd. Klient nigdy nie jest właścicielem nazwy domeny – jest jej dzierżawcą. Prawo to przysługuje mu przez tak długi czas na jaki takie prawo wykupił – co do dnia i godziny. Ani chwilki dłużej. Oczywiście tuż po wygaśnięciu ważności danej domeny przebywa ona w okresie tzw kwarantanny – czyli dotychczasowy dzierżawca ma prawo pierwokupu. Jednak ten okres nie jest zbyt długi, a ponowne wykupienie domeny w tym czasie często wiąże się z dodatkowymi kosztami. W obrocie mamy wiele różnych domen- w ofercie hostit.pl jest ich ponad 890 – potocznie mówiąc z różnymi końcówkami np.: .pl; .com; .net itd. Zasady rejestracji, przedłużenia ważności, koszty, cesje, opłaty mogą różnić się w poszczególnych przypadkach. Zawsze należy zapoznać się z ogólnie dostępnymi informacjami. Należy jeszcze rozróżnić domenę od innych usług np. hostingu, serwera. Każda z tych usług działa niezależnie od siebie. Oczywiście bardzo często są ze sobą powiązane – i pominięcie jednej może skutkować brak działania tej drugiej.

Co daje nam domena?

Posiadanie własnej domeny, umożliwia spersonalizowanie swojej skrzynki e-mail, np.: biuro@nazwamojejfirmy.pl lub posiadanie unikalnego adresu strony internetowej.

Jak wykonać transfer? - krok po kroku

Transfer domeny

Kiedy już ustaliliśmy czym jest domena i wiemy w jakiej firmie jest obecnie wykupiona możemy przeprowadzić transfer domeny do hostit.pl. W tym celu niezbędne będzie uzyskanie kodu Authinfo dla naszej domeny. Taki kod otrzymamy od firmy, która obecnie „zarządza” naszą domeną. Jeśli jesteś osoba, na którą zarejestrowana jest domena nie możesz spotkać się z odmową wydania takiego kodu. Każda firma ma swoje wewnętrzne procedury więc zawsze należy zweryfikować w jaki sposób taki kod otrzymać. Niezwykle ważny jest dostęp do adresu mailowego podanego podczas rejestracji domeny – to właśnie na ten adres wysyłane są wszelkie wiadomości związane z transferem. Transfer domen od innego Rejestratora - Partnera NASK mogą być przeprowadzone w dowolnym momencie i nie mogą być ograniczone innymi terminami niż regulowane przez NASK. Blokada możliwości transferu dotyczy 21 dni od dokonania nowej rejestracji lub poprzedniego transferu. Jeśli nie jest to nowa domena i nie była transferowana w ostatnich 21 dniach nic nie stoi na przeszkodzie by taką czynność przeprowadzić.

Po otrzymaniu kodu Authinfo należy przesłać do nas mailem wniosek o transfer domeny wraz z otrzymanym wcześniej kodem Authinfo oraz loginem konta usług w hostit.pl. Jeśli nie posiadasz jeszcze usług w naszej firmie należy zarejestrować nowego klienta pod adresem: https://hostit.pl/Cart/Account

Po otrzymaniu wniosku wraz z kodem Authinfo rozpoczyna się procedura Transferu Twojej domeny do hostit.pl. O jego przebiegu jesteś informowany na podany adres mailowy. Ostatnim elementem, niezbędnym do poprawnego zakończenia transferu jest potwierdzenie linku, który znajduje się w otrzymanej wiadomości mail - wysłany na aktualny adres właściciela domeny.

Jak często mogę transferować domenę?

Tak często jak tylko zechcesz pamiętając jednak że blokada możliwości transferu dotyczy 21 dni od dokonania nowej rejestracji lub poprzedniego transferu domeny.

Dlaczego warto przetransferować domenę do hostit.pl Posiadając u nas usługę hostingu www czy też hostingu dedykowanego – a domenę w zupełnie innym miejscu – możesz spotkać się z sytuacją wystąpienia jakiegoś problemu technicznego, kiedy nie będziemy mogli ci pomóc rozwiązać gdyż nie jesteśmy administratorami domeny. Ponadto zyskujesz możliwość zarządzania usługą w jednym, bardzo łatwym i przyjaznym panelu klienta, masz możliwość przedłużania ważności domeny w atrakcyjnych cenach. A co najważniejsze dbamy o to być na czas otrzymał wiadomość mailową o wygasającej domenie.

Usługi w jednym miejscu – co mi to daje?

Jest kilka korzyści wynikających z faktu posiadania kilku usług w jednym miejscu. Na pierwszy plan wysuwa się wygoda – mam jeden panel, wszystko w jednym miejscu widoczne do zarządzania dzięki czemu oszczędzam czas. W przypadku pojawienia się problemów technicznych zwracam się do jednej firmy – nie dwóch odrębnych podmiotów, mających wprowadzone odmienne procedury czy rozwiązania technologiczne. Płatności za poszczególne usługi w jednym miejscu – usystematyzowany system powiadamiania o wygasających usługach. Wystarczy zadbać o aktualny adres mailowy w panelu klienta, a my przypomnimy ci, że ważność twojej dzierżawy domeny się kończy. Jasna i korzystna polityka cenowa. Możliwość uzyskania rabatów.

Ile kosztuje transfer domeny?

Sam ransfer domeny nic nie kosztuje. Transferując domenę nie ponosimy opłaty za transfer. Jednak w przypadku niektórych domen transfer jest związany z automatycznym odnowieniem domeny na 1 rok – nawet jeśli jej ważność jest jeszcze długa. I tak np. domeny .com muszą być przy transferze przedłużone. Dobra wiadomość jest taka, że nowy okres ważności domeny sumuje się z tym starym. Przykładowo jeśli nasza domena np. hostit.com jest ważna do 01.01.2017 roku przeprowadzając transfer na dzień 30.04.2015 domeny ponosimy opłatę wynikającą z cennika za przedłużenie takiej domeny o 1 rok, a nowa data ważności domeny z przykładu będzie 01.01.2018.

Jeśli przedmiotem transferu jest domena .pl nie będąca w okresie wygasania to nie mamy obowiązku przedłużania jej ważności w momencie transferu. Oczywiście jeśli chcemy to możemy ją przy transferze dodatkowo przedłużyć. Zawsze należy sprawdzić jak jest w przypadku twojej domeny.