Wielu z Was wie już dokładnie jaka powinna być nazwa domeny – dźwięczna, kojarząca się zgodnie z naszymi założeniami, łatwa w przekazywaniu. Jednak gdy jedynie polski rejestr domen NASK posiada już 2 542 346 zarejestrowanych końcówek (za dns.pl 02.02.2015 r.) to zarejestrowanie nowej, niosącej zrozumiały przekaz jest co raz trudniejsze. Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nazwy domen to często zlepki słów, skróty nazw firm, zapożyczenia z języków obcych lub po prostu ciągi znaków, które są zrozumiałe wąskiej grupie odbiorców, a często jedynie abonentom tych domen.

Porównując liczbę zarejestrowanych domen w rejestrze .PL z zasobnością słownika statystycznego użytkownika języka polskiego, który (jak donosi sjp.pwn.pl) sięga 30 000 słów, a wśród jednostek wybitnych nawet 100 000 słów to i tak musimy pogratulować sobie kreatywności.

Zatem, jakie ma wyjście bloger chcący uruchomić swój nowy blog pod ciekawą, nietuzinkową nazwą? Cóż, wyjść jest kilka działać na przekór wszystkim i wszystkiemu, i zarejestrować domenę gwałcącą wszystkie kanony dobrze brzmiącej nazwy, ale tego nie zalecam nikomu.

Dobrym rozwiązaniem jest rejestracja domen IDN (ang. Internationalized Domain Name), z polskimi ogonkami. Te domeny pomimo swojego wieku nie zdobyły takiej popularności, jak domeny bez polskich znaków diakrytycznych. Ten typ domen umożliwia posługiwanie się oryginalnym brzmieniem nazwy. W końcu spożywczy.pl wygląda i brzmi lepiej niż spozywczy.pl. Ponad to, gdy piszę ten wpis przytoczona domena z ogonkami ma jeszcze jedną ogromną zaletę – jest wolna do rejestracji:)

Domeny IDN opierają się na istnieniu dwóch postaci domeny: Formy zewnętrznej – ze znakami diakrytycznymi oraz formy technicznej (wewnętrznej) odwzorowanej za pomocą specjalnego algorytmu (Punycode) do takiej postaci, aby można było ją wprowadzić w DNS. W formie technicznej (wewnętrznej) nazwa domeny składa się z alfabetu łacińskiego, ale rozpoczyna się sekwencja "xn--".

Skorzystanie z domen IDN daje możliwość pozyskania nazw domen, których wielu nie bierze w ogóle pod uwagę.