W jednej z ostatnich aktualizacji FileZilla, autorzy programu domyślnie wybrali połączenia FTP z wykorzystaniem połączeń szyfrowanych. Jeśli w swoim panelu nie zaznaczyłeś dla konta FTP możliwości połączeń szyfrowanych nie będziesz mógł się połączyć z kontem FTP.

Połączenia szyfrowane dla serwerów hostit.pl dostępne są w planach Standard, Optima lub Business (oraz wszystkie opcje Hostingu Dedykowanego). Jeżeli nadal chcesz korzystać z FileZilla moższ dokonać upgrade swojego serwera do opcji min. Standard lub wyłączyć w FileZilla połączenia szyfrowane.

Jak rozpoznać czy mój serwer obsługuje połączenia szyfrowane?

Po wejściu do opcji Panel Klienta > Ftp > Lista kont FTP > kilkamy na wybranym loginie i przechodzimy do zakładki zaawansowane. Przekreślona opcja informuje, że dana funkcja nie jest dostępna na Twoim serwerze, w takiej sytuacji musisz przełączyć FileZilla na tryb tylko FTP lub dokonać upgrade i mieć możliwość korzystania z bezpiecznych połączeń FTP.

Poniższe zdjęcie ilustruje niedostępną opcję szyfrowanych połączeń (Dozwolone połączenia są przekreślone). Oznacza to, że nie będzie można połączyć się poprzez szyfrowane połączenia z Twoim serwerem.

Alt text

Jak włączyć szyfrowane połączenia dla konta FTP?

Po wejściu do opcji Panel Klienta > Ftp > Lista kont FTP > kilkamy na wybranym loginie i przechodzimy do zakładki zaawansowane. Następnie zaznaczamy Szyfrowane i zwykłe lub Tylko szyfrowane. Od tej pory możesz łączyć się za pomocą szyfrowanych połączeń.

Alt text

Jak wyłączyć szyfrowane połączenia w FileZilla i nadal korzystać z klienta FTP na starych zasadach?

Z menu wybieram Plik/File > SiteManager jeśli nie została jeszcze skonfigurowane połączenie FTP tworzymy nową stronę (Nowa Strona / New Site) i w pozycji opcji wyboru Encryption / Szyfrowanie wybieramu ostatnią pozycję „Only use plain FTP”

Alt text

Proszę pamiętać, że w przypadku połączeń szyfrowanych transfer z do serwera przebiega dłużej z powodu szyfrowania przesyłanych danych na Twoim komputerze, zaś po przesłaniu do serwera, dane są dekodowane. W rezultacie przesyłasz znacznie więcej danych niżeli w zwykłych połączeniach FTP.

Zalecanym trybem połączeń są połączenia szyfrowane

Stosowanie szyfrowanych połączeń ochroni Cię, przed wieloma przykrymi przypadkami trojanów i wirusów, które mogą nie być wykrywane przez Twój program antywirusowy.