Pod koniec minionego roku za priorytet postawiliśmy sobie publikację najnowszej wersji oprogramowanie sklepu internetowego SklepOS.

Na pierwszym planie była optymalizacja kodu aplikacji, tak by jej apetyt na RAM oraz CPU nie rósł wraz z każdym nowym użytkownikiem/requestem. I tak postanowiliśmy przepisać SklepOSa na Java. Wyniki, jakie osiągnęliśmy były oszałamiające. 1 000 requestów na sekundę nie doprowadziło do oczekiwanego skoku wykorzystania RAM przez aplikację. Mało tego, aplikacji wystarczało nadal 60 MB pamięci RAM i ani bita więcej.

Wartość 60 MB RAM to minimalna pamięć niezbędna do bezproblemowej instalacji i pierwszego uruchomienia SklepOS na serwerze. Jak się okazuje, jest to wartość, która wystarczy wielu osobom, które prowadzą własny sklep w sieci, a które miały okazję przekonać się, że popularne PHP jest często bardzo kosztowne w utrzymaniu popularnego i często odwiedzanego sklepu internetowego.

Dla kogo SklepOS

Silnik nie ma dedykowanej grupy odbiorców. Łatwość konfiguracji i możliwości rozbudowy o kolejne moduły daje nam nieograniczone pole manewru. Aplikacja w podstawowej wersji może zostać spięta z API niemal każdego systemu płatności, administrator sklepu ma wolną rękę przy definiowaniu form dostawy.

Jako młody produkt SklepOS nie doczekał się jeszcze zbyt wielu dodatkowych funkcji, które sprawią, aby ten stał się prawdziwym kombajnem e-commerce. Niemniej jego rosnąca popularność sprawiła, że w krótkim czasie wypuszczone zostały aktualizacje, które umożliwiły:

  • Sporządzanie statystyk i wykresów sprzedaży
  • Produkty zamawiane – informacje na temat: stanu zamówienia, czasu realizacji, kontaktu z klientem
  • Wyszukiwarka produktów + statystyki wyszukiwania – system poinformuje administratora o produktach najczęściej poszukiwanych przez internautów.
  • Menadżer plików – ułatwi przepływ danych i dokumentów między zamawiającym i obsługą sklepu – moduł bardzo przydatny przy uruchamianiu drukarni online

Zapraszamy do dyskusji na temat aplikacji SklepSO oraz modułów dodatkowych, które mogłyby sprawić, że aplikacja stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna.