Domena a strona WWW – czy nie jest to równoznaczne? Czy do działania strony potrzebna jest domena internetowa lub na odwrót? To częste pytania klientów, którzy uruchamiają swoją pierwszą stronę, klienci nie widzą różnicy pomiędzy adresem a usługą, która pozwoli na wyświetleniu zawartości ich strony.

Tak, domena internetowa a strona WWW to dwie osobne usługi. Najłatwiej te dwie sprawy porównać do nr telefonu na kartę i doładowanie. Sam fakt posiadania prepaida w jakieś sieci komórkowej, nie umożliwi Ci dzwonienie (gdy brak gotówki na karcie) czy też odbieranie telefonów (gdy skończyły się środki lub wygasła ich ważność).

Pierwsza rejestracja jest zawsze najtańsza.

Proces rejestracji jest niczym innym jak zawarciem umowy cywilnoprawnej pomiędzy rejestrującym domenę a rejestratorem – na dzierżawę adresu na pewien określony czas. Tak, domenę dzierżawisz – nie jesteś jej właścicielem – masz natomiast prawo posługiwać się nią przez okres, na który została zarejestrowana.

Cena rejestracji na pierwszy rok zawsze jest najniższa – później będzie już tylko drożej. Dlaczego? Ponieważ rejestratorzy na pierwszy okres abonamentowy także kupują taniej do instytucji nadrzędnych (NASK dla domen .pl, ICANN dla .org, .com, .edu czy EURID dla domen .eu). Obecnie można na rynku zauważyć, iż wiele firm sprzedaje domeny na pierwszy rok poniżej ceny zakupu lub rozdaje zupełnie za darmo. Miej pewność, że wybierając taką ofertę, będziesz musiał w kolejnych latach takiej firmie zwrócić poniesione koszta. Z tego powodu przedłużenia na kolejne lata są droższe i tym wyższe im mniej zapłaciłeś za pierwszy rok :)

Nie przedłużenie domeny na kolejny okres abonamentowy powoduje jej zablokowanie, o takiej domenie mówimy, że

Domena jest w kwarantannie

Jest to okres, w którym nie możesz korzystać z niej, Twoje strony WWW przestają być widoczne w sieci, a poczta nie dociera do czasu odnowienia domeny. Wszystkie maile, które w tym okresie do Ciebie będą wysyłane – przepadną i nigdy nie zostaną dostarczone. Kwarantanna ma na celu ochronę Twoich interesów, ponieważ przez określony czas (uzależniony od typu domeny, dla .pl wynosi on 14 dni) – masz prawo jej pierwokupu, jeżeli tego nie zrobisz, wróci ona do puli wolnych domen – i zapewne przepadanie na zawsze – zostanie przechwycona przez wyspecjalizowaną firmę.

Domena jest jako wino – im starsza tym cenniejsza (dosłownie)

Rynek wtórny jest bardzo intratnym interesem, dlatego porzucone domeny lub które nie zostały przedłużone przez właściciela bardzo szybko zostają wychwycone i wystawiane przez domeniarzy (potocznie nazwa osób lub firmy specjalizujących się w przechwytywaniu wygasłych domen) do sprzedaży jednak w cenie przeważnie z dwoma lub trzema zerami więcej…

Należy pamiętać, że odnowienie domen w kwarantannie jest zwykle droższe niż przedłużenie jej, gdy jest ona jeszcze aktywna. Pamiętaj więc, że jeśli będziesz zwlekał z przedłużeniem Twojej nazwy – możesz słono za to zapłacić.

Dlaczego „stara” domena jest tak cenna?

Zapewne został już rozreklamowana, pozycjonowana (czynność mająca na celu umieszczenie domeny wyżej w wynikach wyszukiwania) czyli ma „ruch”.

Hosting dla Twojej strony

Doładowaniem w świecie domen jest hosting czy też serwer WWW – to on umożliwia Ci obsługę Twojej poczty e-mail czy też wyświetlania zawartości strony WWW (pod domeną którą wcześniej zakupiono).

W odróżnieniu od telefonii komórkowej, domenę i hosting możesz posiadać w dwóch różnych firmach i będzie działać to prawidłowo. Zmiana firmy, w której posiadasz zarejestrowaną domenę to

Transfer domeny

Numer telefonu możesz przenosić pomiędzy operatorami tak samo jako domenę internetową – możesz przenieść pomiędzy firmami oferującymi rejestrację domen; jest to tzw transfer domeny. W przypadku domen .pl transfer jest bezpłatny, ponieważ nie przedłuża on ważności takiej domeny na kolejny rok. Oznacza to, że po przetransferowaniu jej do nowego rejestratora, ważność pozostanie bez zmian – dopiero kolejne przedłużenia będą płatne.

Po co transferować domeny do innego rejestratora?

W większości przypadków jest to spowodowane tym, że właściciel domeny chce mieć wszystkie usługi w jednej firmie, bardziej przyjazny system zarządzania taką domenę, nie jest zadowolony z obsługi w dotychczasowej czy też z powodu niższej ceny przedłużenia.

Przeniesienie domeny do firmy, która posiada niskie ceny odnowień wcale nie spowoduje, że będzie ona gorzej działała (sama domena – nie mówię o hostingu), ponieważ za poprawne działanie domeny odpowiadają dwa podmioty (dokładnie w tej kolejności):

  • Registrar (np. NASK dla .pl, ICANN dla .com, EURID dla .eu)
  • Firma, w której utrzymujesz swoją stronę, ponieważ to ona w 99% przypadków zajmuje się także obsługą serwerów DNS, które odpowiadają za to, iż po wpisaniu w przeglądarkę nazwy Twojej domeny, komputer wie, która firma hostingowa zapewnia serwer www.

Tani rejestrator domen lub oferujący je w cenach bardzo niskich wręcz dumpingowych, także powinien dać Ci do myślenia – w takich przypadkach w naturalny sposób obsługa posprzedażna czy jakieś inne przypomnienia (np. telefoniczne) po prostu nie mają racji bytu. Dlatego, dopóty dopóki nie jesteś hurtowym odbiorcą, unikaj takich miejsc – w Twoim przypadku może przynieść to więcej strat niż pożytku.